Przerost migdałka gardłowego

Trzeci migdałek inaczej nazywany migdałkiem gardłowym - to skupisko tkanki limfatycznej, czyli tkanki która bierze udział w rekcjach obronnych organizmu. Migdałek znajduje się w części nosowej gardła (tzw. nosogardło). Migdałek gardłowy występuje głównie u dzieci, zanika w wieku dojrzewania, jednak w bardzo rzadkich przypadkach może być stwierdzany u osób dorosłych. Najczęściej dolegliwości związane z jego przerostem dotyczą dzieci w wieku przedszkolnym lub u dzieci uczęszczających do żłobków  tzn. w okresie kiedy dziecko ma największy kontakt z duża ilością infekcji. To powoduje jego przerost.

 

Podejrzenie przerostu migdałka gardłowego to obecnie najczęstsza przyczyna zgłaszania się rodziców ze swoimi pociechami do lekarza otolaryngologa. Typowy objaw przerośniętego migdałka gardłowego to stałe zaburzenie drożności nosa. Dziecko, które oddycha tylko przez jamę ustną nie nawilżonym i nie oczyszczonym powietrzem, częściej zapada na infekcje górnych dróg oddechowych oraz chrapie w nocy.

Dzieci z przerostem migdałka często też cierpią na niedosłuch oraz chorują na zapalenia uszu. Niedosłuch u małych dzieci może powodować opóźniony rozwój mowy a sam jego przerost wady wymowy jak również wady zgryzu.

Przerost trzeciego migdałka może prowadzić nawet do bezdechów w czasie snu. Bezdech są to przerwy w oddychaniu, które podczas snu prowadzą do niedotlenienia organizmu oraz zaburzeń snu, a w efekcie do nieprawidłowego zachowania i rozwoju psychofizycznego dzieci.