Prawidłowe zasady podawania leków donosowo

Podawanie leków do jamy nosa w uproszczeniu podlega tym samym zasadom co podawanie leków innymi drogami – lek trzeba podać w odpowiedniej dawce i odpowiednie miejsce błony śluzowej nosa, co wpływa zasadniczo na skuteczność jego działania. Z naszego doświadczenia wiemy, że znaczna część pacjentów podaje leki donosowo w niewłaściwy sposób co oczywiście wpływa na efekt terapeutyczny ich działania.

W wyniku przeprowadzenia licznych badań klinicznych naukowcy doszli do wniosku, że najlepszym obszarem nosa dla stosowania leków podawanych donosowo jest błona śluzowa małżowiny nosowej środkowej i przewodu nosowego środkowego. To w tej okolicy znajduje się najważniejsze anatomiczno-czynnościowe miejsce dla prawidłowej funkcji nosa i zatok, tzw. kompleks ujściowo-przewodowy, z tego też względu zaleca się podawanie leków donosowo w odpowiedniej pozycji ciała, stosując się do zaleceń lekarskich oraz farmakologicznych. Te zasady dotyczy wszystkich leków podawanych donosowo- w postaci płynów, kropli, aerozoli. W osobnym podpanelu została omówiona technika i zasady podawania sterydów donosowych (GKS)- podstawowych leków I-wszego rzutu rekomendowanych w przypadkach ostrych i przewlekłych zapaleń błony śluzowej nosa i zatok.

OPIS ZABIEGU:

1)   Przed aplikacją leku donosowo oczyść nos  (użyj soli fizjologicznej lub wody morskiej) i wydmuchaj nos. U dzieci zaleca się użycie fridy lub gruszki do nosa.

2)   Wstrząśnij buteleczkę (opakowanie) z lekiem- wg zaleceń producenta.

3)   Przyjmij odpowiednią pozycję ciała do podania leku:

a) pozycja z maksymalnym odchyleniem głowy do tyłu – optymalna pozycja dla podania leków w kroplach- pacjent leży poziomo na plecach z głową odchylona do tyłu. Po aplikacji leku do obu przewodów nosowych należy zwrócić głowę w prawo, następnie w lewo i ponownie powrócić do pozycji wyjściowej. W każdej wymienionej pozycji, głowę należy utrzymać przez około 30 sekund (ryc.1a i 1b)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b) pozycja z maksymalnym pochyleniem głowy do przodu - pacjent może ułożyć głowę w tej pozycji:

- stojąc (ryc. 2a)

 

- leżąc (ryc.2b)

- klęcząc- pozycja modlącego się muzułmanina (ryc.2c)