Przeprowadzając septoplastykę otolaryngolog wykonuje wszystkie nacięcia i usuwanie zbędnych i patologicznie zmienionych struktur wewnątrz jamy nosa. Nie wykonuje się żadnych cięć na zewnątrz nosa, dlatego też brak widocznych blizn.
Konchoplastyka (zmniejszenie małżowin nosowych) metodą radiochirurgii jest zabiegiem małoinwazyjnym, wykonywanym z powodzeniem w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Temperatura generowana w trakcie zabiegu dochodzi maksymalnie do około 90 stopni, w odróżnieniu od klasycznej elektrochirurgii, gdzie temperatury mogą dochodzić nawet do 800 C. Nie powoduje to zwęglenia i dużego termicznego uszkodzenia tkanek. Dzięki temu tkanki po zabiegu szybciej i lepiej się goją, a pacjent znaczniej lepiej znosi ,,bólowo” sam zabieg. Z naszego doświadczenia wynika, że największy dyskomfort pacjent odczuwa podczas iniekcji leków p/bólowych.
FESS z ang. – Functional Endoscopic Sinus Surgery – czyli funkcjonalna endoskopowa operacja zatok. Jest to małoinwazyjna metoda operacyjna, która obecnie na świecie jest uważana za najskuteczniejszą metodę leczenia przewlekłego zapalenia zatok i polipów nosa (zalecenia EPOS 2012). Dzięki chirurgii endoskopowej chorym zatokom można przywrócić prawidłową czynność przez udrożnienie naturalnych ujść (stąd w nazwie czynnościowa chirurgia)- leczymy przyczynę choroby, a nie tak jak wcześniej, tylko jej objawy.
Oczywiście, że tak nie jest. Tzw. ,,zatokopochodne” bóle głowy mają określoną lokalizację, nasilenie i charakter. Jednak coraz więcej bólów głowy ma pochodzenie zatokowe. W przypadku podejrzenia takiej etiologii potrzebna jest wizyta u specjalisty otolaryngologa.