Objawy chrapania i bezdechu sennego

Czy chrapanie jest jednoznaczne z bezdechami?

Chrapanie spowodowane jest drganiem części wiotkiej podniebienia i języczka. Powoduje to wydawanie nieraz bardzo głośnego dźwięku, dochodzącego nawet do 90 dB (co odpowiada silnikowi traktora:-)). Nie każde chrapanie jest objawem snu z bezdechami, jednak w większości przypadków towarzyszy bezdechom. Należy się niepokoić wówczas, kiedy jest nadmiernie głośne i kiedy kończy się okresem bezdechu. 

Co to są bezdechy w czasie snu?

Bezdechy senne są to okresowe krótkotrwałe przerwy w oddychaniu, które występują w nocy w czasie snu. Uważane są za stan chorobowy, jeżeli przerwa w oddychaniu trwa dłużej niż 10 sekund i powtarza się, co najmniej 30 razy w ciągu nocy lub co najmniej 5 razy w czasie jednej godziny snu.

Czy bezdechy mogą być niebezpieczne?

Bezdechy u osób zdrowych rzadko mogą spowodować bezpośrednie zagrożenie życia. Jednak u chorych obciążonych chorobami serca i krążenia oraz centralnego układu nerwowego mogą stanowić poważne zagrożenie. W czasie bezdechu spada ilość tlenu, a zwiększa dwutlenku węgla we krwi, przyspiesza się akcja serca i rośnie ciśnienie tętnicze krwi. Stany takie mogą prowadzić do zawału mięśnia sercowego, zaburzeń jego rytmu jak również udaru mózgu. Stan, w którym brak jest prawidłowego snu powoduje zmniejszenie wydolności psychicznej, fizycznej a nawet seksualnej. W takim stanie mamy znacznie zmniejszoną zdolność koncentracji, co może zwiększać ryzyko np. wypadków samochodowych, jeżeli za kierownicą usiądzie osoba z tą dolegliwością. Dlatego też w dniu 31.12.2015 Polska wprowadziła  dyrektywę  2006/126/WE  Parlamentu Europejskiego i Rady ws. praw jazdy, która nakazuje kierowanie na specjalistyczne badania kierowców i kandydatów na kierowców, u których występuje podejrzenie umiarkowanego lub ciężkiego obturacyjnego bezdechu sennegoDo czasu przeprowadzenia badań i wdrożenia leczenia lekarz orzecznik może zakazać prowadzenia pojazdów.

Jakie są objawy bezdechu sennego?

Jest to właściwie zespół objawów, które występują zarówno w nocy, jak i w dzień. Należą do nich m.in.:

  • poranne bóle głowy,

  • zmęczenie w ciągu dnia, 

  • łatwe zasypianie w trakcie wykonywania codziennych czynności (oglądanie telewizji, czytanie książki, jazda samochodem),

  • spadek koncentracji w ciągu dnia,  

  • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego np. nadciśnienie tętnicze, zawał serca,

  • spadek libido.

Co zrobić, aby mniej chrapać i zapewnić sobie zdrowy sen?

Domowe metody leczenia chrapania są chyba tak stare, jak sama przypadłość. Podobno pomaga… gwizdanie. Nie zostało to jednak do tej pory udowodnione, chyba że chodzi o obudzenie partnera :-) Na pewno warto:

  • wywietrzyć sypialnię i zadbać, aby powietrze w niej nie było zbyt suche,  

  • spacerować, aby dotlenić organizm,  

  • ostatni duży posiłek zjeść co najmniej trzy godziny przed pójściem spać,  

  • rzucić palenie i ograniczyć spożycie alkoholu,

  • uregulować masę ciała,

  • spać na boku, na lekko uniesionej poduszce.