Plastyka podniebienia miękkiego z języczkiem oraz plastyka łuków podniebiennych metodą RaVoR

Jednym z wiodących producentów urządzeń wykorzystujących efekt przepływu fal radiowych do leczenia chrapania i bezdechów sennych jest niemiecka firma SUTTER - twórca systemu RaVoR. To specjalistyczne urządzenie (generator fal radiowych), jako jedyne na rynku wyposażone jest w zabezpieczenia przed nadmiernym uszkodzeniem tkanek (zwęgleniem) w trakcie zabiegu. Zwiększa to bezpieczeństwo i znacznie ogranicza powstawanie powikłań.

Zabieg jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym (podanie środka znieczulającego bezpośrednio na śluzówki oraz lokalnie do tkanek w okolicę operowaną).

Leczenie polega na wprowadzeniu w podniebienie miękkie elektrod oraz doprowadzeniu do bipolarnej stymulacji tkanek falami o częstotliwości radiowej. Efektem tego zabiegu jest powstanie blizn, które prowadzą do usztywnienia podniebienia. Czasami zabieg wymaga powtórzenia, w zależności od indywidualnej specyfiki Pacjenta. Elektrody muszą być umieszczone dokładnie pod śluzówką podniebienia miękkiego, co obrazują poniżej zamieszczone ryciny (źródło: http://www.sutter-med.de).

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

 

 

 

 

W przypadku, gdy mamy do czynienia z nadmiarem tkanek łuków podniebiennych, czy przedłużonym języczkiem należy wykonać elektrodą tnącą zabieg plastyczny, który ma na celu redukcję objętości tych tkanek.

 

 

Poniżej zamieszczamy przykładowe filmy przedstawiające przebieg zabiegu plastyki podniebienia miękkiego metodą radiochirurgii (źródło: materiały szkoleniowe i informacyjne firmy Sutter-http://www.sutter-med.de).